DIŞ TiCARET

5. Katar Uluslararası Tarım Sergisi

İlgi: Dışişleri Bakanlığı ‘nın 03.03.2017 tarihli ve 43143608-821.02-2017/12057764 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda, Katar Devleti Başbakanı Şeyh Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al Thani’nin himayelerinde, 5. Katar Uluslararası Tarım Sergisi’nin 22-25 Mart 2017 tarihlerinde Katar’ da düzenleneceği bildirilmektedir.
Yazıda devamla, birçok yerel ve uluslararası şirketin katılacağı serginin tarım ve gıda endüstrisi sektöründe katılımcı ülkeler arasında yeni bakış açıları oluşturmayı amaçladığı, katılımcı firmalardan sergi alanı için maddi talepte bulunulmayacağı ifade edilmektedir. Söz konusu Sergi’ye ilişkin detaylı bilgiye Birliğimiz websayfası (www.tobb.org.tr) “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Yurt Dışı Etkinlikler” bölümünden ulaşılabilmektedir.


Ülkemizden ÇHÇ’ye İhraç Edilen Ürünlerin Ahşap Paketlemeleri

İlgi: Dışişleri Bakanlığı’nın 05.08.2016 tarihli 43143608-942.01.02-2016/11254775 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, ülkemizden Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihraç edilen ürünlerin ahşap paketlemelerine ilişkin yazının Pekin Büyükelçiliğimizce iletildiği bildirilmektedir.

Söz konusu yazıda özetle, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihraç edilen ürünlerin paketlendiği ahşap malzemelerin Çin Halk Cumhuriyeti’ne girişleri sırasındaki denetimlerde bazı sorunların tespit edildiği, örneğin ahşap paketleme maddelerinde kabukların ayrıştırılmadığı, zararlı canlılarla (haşere) karşılaşıldığı ve paketlemelerde IIPC (International Plant Protection Ceonvention) işaretine rastlanmadığı, Çin Halk Cumhuriyeti Giriş-Çıkış Denetim ve Karantina Bürosu’nun bahsekonu paketlerde dezenfektasyon (fumigation) işlemi uyguladığı ve söz konusu ürünlerin ülkemizden çıkışlarında daha fazla özen gösterilmesinin beklendiği ifade edilmektedir.


SIAL Middle East 2016 Fuarı

İlgi: İstanbul Ticaret Odası’nın 30.06.2016 tarihli ve 84329644/90442 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda, Birleşik Arap Emirlikleri ve çevre ülkelerin, ülkemiz gıda ihracatı için taşıdığı önem doğrultusunda, her yıl Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi Emirliği’nde Türkiye milli iştiraki 2010 yılından itibaren İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen SIAL Middle East Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’nın bu yıl 5-7 Aralık 2016 tarihlerinde gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Yazıda devamla, bazı gıda ürünlerinin ihracatında yaşanılan sorunların Birleşik Arap Emirlikleri ve çevre ülkelerde bulunmaması, ilgili bölgelere gösterilmesi gereken önemi artırdığı ifade edilmektedir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin ihracatının rahat bir şekilde gerçekleştirildiği Birleşik Arap Emirlikleri ve Körfez Bölgelerinin değerlendirilmesi amacıyla ilgili sektör mensuplarının fuara katılımını sağlamak, ilgili bölgeye olan ihracatlarına ivme kazandıracağı bildirilmektedir.

Söz konusu fuar ile ilgili başvuru formuna Birliğimiz web sayfası (www.tobb.org.tr) sağ panelindeki “Uluslararası İş İmkanları / Yurt Dışı Etkinlikier” başlığı altından ulaşılabilmektedir. Ayrıca fuar ile ayrıntılı bilgi ve başvuru için aşağıda iletişim bilgileri sunulan görevliler ile geçilerek ulaşılması mümkündür.


Türkiye ve Endonezya arasında STA

Türkiye ve Endonezya arasında “Kapsamlı Ticari ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması” (diğer ifadeyle Serbest Ticaret Anlaşması-STA) akdedilmesi imkanlarını araştırmak üzere 2010 yılında kurulan Ortak Çalışma Grubu, bir dizi toplantının ardından 2011 yılı Nisan ayında nihai bir rapor yayımlamıştır.
Bilahare, Endonezya ile STA müzakerelerinin başlatılabilmesi için ülkemizin yoğun girişimleri neticesinde ve G-20 Ticaret Bakanları Toplantısı’nda Bakanlar düzeyinde sağlanan mutabakat kapsamında, 21 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da teknik heyetler düzeyinde bir toplantı gerçekleştirilmiş ve söz konusu toplantıda Müzakere Çerçeve Belgesi üzerinde taraflarca mutabık kalınmıştır.
Yakın dönemde, iki ülke Sayın Bakanlarının bir araya gelerek, STA müzakerelerinin başlatıldığının resmi olarak ilan edilmesi öngörülmekte olup. resmi açıklamayı takiben birinci tur müzakereler için teknik çalışmalar ivedilikle başlatılacaktır.
Bahse konu müzakereler öncesinde, kurum/kuruluşunuzun ve ilgilenen üye firmaların STA’ya ilişkin bilgi, tecrübe ve yönlendirmelerini iletmeleri için hazırlanan anket formları ekte gönderilmekte olup, ayrıca Bakanlığımız elektronik ağının “duyurular” bölümünde yer alan aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmektedir. Doldurulan anketlerin 25 Nisan 2016 tarihi mesai bitimine kadar endonezyasta@ekonomi.gov.tr adresine iletilmesi gerekmektedir.

Yazının devamı ve anket için tıklayınız.


Mısır Arap Cumhuriyeti Üretici Kayıt Sistemi II

Bilindiği üzere, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın ihracat yapan ülke firmalarının Mısır İhracat ve İthalat Kontrol İdaresi bünyesinde oluşturulan bir kayıt sistemine kayıt olma zorunluluğuna dair uygulama 16.03.2016 tarihinde başlayacaktır.

Bu kapsamda Ekonomi Bakanlığı Kahire Ticaret Müşavirliği tarafından hazırlanan 06.03.2016 tarihli revize edilmiş ve Birliğimiz Dış Ticaret Müdürlüğünün bilgi notu http://tobb.org.tr/DisTicaretMudurlugu/Sayfalar/AnaSayfa.php adresinden temin edilebilir.

Yazının devamı için tıklayınız.


Eximbank’tan Rusya Federasyonu ve Irak’a Yönelik Kullandırılan Krediler Kapsamında Yapılan Değişiklikler

İlgi: Türk Eximbank’ın 25.02.2016 tarihli yazısı

Türk Eximbank’tan alınan ilgide kayıtlı yazıda, Rusya Federasyonu ve Irak’a yönelik kullandırılan krediler kapsamında aşağıdaki değişikliklerin yapıldığı bildirilmektedir.

Türk Eximbank’tan Rusya Federasyonu ve Irak’a ihracat taahhüdü ile kredi kullanmış olan firmaların kullandıkları kredilerin;

  • Firmalar tarafından Türk Eximbank’a yazılı olarak talepte bulunulması,
  • Kredi için Türk Eximbank nezdindeki mevcut teminatların gözden geçirilerek, yeni vadelerle uyumu olacak şekilde teminat yeterliliğinin korunması,

koşullarıyla ödemesiz dönemlerinin ve nihai vadelerinin azami 1 yıla kadar uzatabileceği belirtilmektedir.


Mısır Arap Cumhuriyeti Üretici Kayıt Sistemi

İlgi: Mısır Arap Cumhuriyeti Başkonsolosluğun’dan alınan 26.02.2016 tarihli ve 22-99 sayılı yazı

İlgide kayıtlı yazıda, Mısır’a ihracat yapan firmalarla ilgili olarak başlatılan üretici kayıt sistemine yapılacak başvurular konusunda Türk şirketlerinin ilettiği sorulara açıklık getirilmesi için bir not hazırlandığı bildirilmiş ve bu notun uygulamanın başlatılacağı 16.03.2016 tarihinden önce duyurulması talep edilmiştir.

Yazının devamı için tıklayınız.


Cidde Ekonomi Forumu 2016

İlgi: Dışişleri Bakanlığı’nın 28.01.2016 tarihli ve 43143608-250-2016/10470537 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda, Suudi Arabistan Krallığı Kralı Salman bin Abdul Aziz ve Mekke Vilayeti Valisi Ekselansları Prens Khalid Al Faisal himayelerinde, Cidde Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda, “15. Cidde Ekonomi Forumu (JEF-2016)” nun, 1-3 Mart 2016 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenleneceği bildirilmektedir.

Yazıda devamla; 1999 yılından itibaren düzenlenen Forum’un bölgesel ve uluslararası iktisadi ve sosyal konuları ele aldığını ve Ortadoğu’nun öncü stratejik forumu olduğu belirtilmektedir. Söz konusu Forum’,a mevcut ve geçmiş devlet başkanları, bakanlar, sanayi liderleri, şirket yöneticileri, girişimciler, akademisyenler ve medya temsilcilerinden oluşan yıllık 2000 katılımcının katılım sağladığı bildirilmektedir.

JEF 2016′ da “Kamu Özel Ortaklığı: Etki için İşbirliği” temasıyla, Planlama ve Ekonomi Bakanlığı ortaklığı ile, INSEAD İşletme Okulu ve Girişimcilik Kuruluşu (EO) işbirliğinde, Suudi Arabistan’ın özeleştirilmesi kapsamında Kamu Özel Ortaklığı konusunun ele alınacağı bildirilmektedir.

İlgili yazı için tıklayınız.


İran’ın Tebriz Şehrindeki Projeler Hakkında

İlgi: Dışişleri Bakanlığı’nın 26.01.2016 tarihli yazısı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bir yazıda, Tebriz Başkonsolosumuzun Doğu Azerbaycan Eyaleti Genel Valisi İsmail Cabbarzade ile yaptığı görüşmeye atfen, İran’ın Tebriz kentinde önümüzdeki dönemde birçok önemli proje gerçekleştirileceği belirtilmekte olup, bu projelerde Türk yatırımcılarla çalışılmasının tercih edildiği iletilmektedir.

Bu çerçevede,

• Dünya bakır rezervlerinin %1’inin yer aldığı Doğu Azerbaycan Eyaleti’nde, mevcut durumda bakırın sadece konsantre halde üretilebildiği, ürün aşamasına geçilemediği ve bu alanda bir Türk yatırımcı beklendiği;

• Serab şehristanında alüminyumun ham maddelerinden “nephelin syenite” (diğeri boksit) madenleri bulunduğu, bundan alüminyum üretilmek istendiği ve bunun yaklaşık 600 milyon ABD Doları tutarında bir proje olduğu;

• Tebriz’in 2018 İslam Ülkeleri Turizm Başkenti seçilmesiyle özellikle turizm sektöründe hizmet verecek birçok otel ve restoran inşa edilmesinin gerektiği;

• Tebriz şehir merkezine yaklaşık 5 km mesafedeki, 3 milyon m3 su tutan ve özel bir şahsa tahsis edilen Amand Barajı’nın çevresinin bir turizm merkezi haline getirilmek istendiği

bildirilmekte olup, projelerle ilgilenebilecek yatırımcılarımıza her türlü kolaylık sağlanmasına hazır olunduğu ifade edilmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye Tebriz Başkonsolosluğuınuzdan (+98 41 3327 1882;+98 41 3327 1883) ulaşılabilecektir.

İlgili yazı için tıklayınız.


İstanbul Ticaret Odası 2016 Yılı Fuarları Hakkında

İstanbul Ticaret Odası 1960’lı yıllardan itibaren Uluslararası platformdaki organizasyonlara Reel Sektör Mensuplarımızın katılımını sağlarken, 1999 yılında Türk Ürünleri Fuarları’nı girişimcilerimizin istifadesine sunmaya başlamıştır.

Bu çerçevede, İstanbul Ticaret Odası’nın 2016 yılı fuar programında yer alan 3 önemli fuar hakkında bilgiler aşağıda sunulmaktadır;

1.Asya’nın en büyük Gıda Fuarı SIAL· China 2016 Türkiye Milli iştiraki,5-7 Mayıs 2016, Şanghay / Çin Halk Cumhuriyeti

Katılım Sözleşmesi için tıklayınız.

2.1980’li yıllardan itibaren Türkiye’nin her” katılımında m2 ve katılımcı sayısını rekor seviyede arttırdığı SIAL Paris Uluslararası Gıda Fuarı Türkiye Milli iştiraki, 16-20 Ekim 2016,

Paris / Fransa

Katılım Sözleşmesi için tıklayınız.

3.Batı Afrika’nın en gelişmiş ülkesi ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomi Topluluğu (ECOWAS} Ülkelerine ihracatın ana kapısı alarak adlandırılan Gana’da 1. Türk Ürünleri fuarı,

24-27 Ağustos 2016. Akra / Gana

Katılım Sözleşmesi için tıklayınız.

İhracatımızın arttırılması ve ekonomimizin rekabetçi gücünü net bir şekilde dış dünyaya tanıtabilmek adına Ülkemizin her köşesinden firmalarımızın fuarlara katılımının sağlanması büyük önem taşımaktadır.


“Made in Moldova” Fuarı

İlgi: Moldova Ticaret ve Sanayi Odası’nın 18.01.2016 tarih ve 07-07/06 sayılı yazısı

İlgide kayıtlı yazıda, Moldova’nın ulusal etkinliği olan “Made in Moldova” 15. Fuarı’nın 3-7 Şubat 2016 tarihlerinde, Moldova’nın başkenti Kişinev’deki Moldexpo Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenleneceği bildirilmekte olup, işadamlarımız söz konusu etkinliğe davet edilmektedir.

Söz konusu etkinliğin programı Birliğimiz web sitesinin www..tobb.org.tr “Hizmetler/Uluslararası İş İmkanları-Ülke Duyuruları-Moldova” bölümünde yer almakta olup, konuyla ilgilenenlerin Moldova Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Başkanı Mihai Bilba (Tel: +373 22 23 53 32, mihai.bilba@chamber.md) ile iletişime geçmesi gerekmektedir.


Dolaşım Belgeleri

İlgi: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan 31.12.2015 tarihli ve 16934678-724.01.02 sayılı yazı

İlgide kayıtlı ve ilişikte bir örneği sunulan yazıda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ihracata konu teşkil eden menşe ve dolaşım belgelerinin gümrük idarelerimizce onaylanıp onaylanmadığının elektronik ortamda ithalatçı ülke makamları tarafından kontrol edilebilmesini teminen hazırlanan Gümrük Genel Tebliği (Uluslararası Anlaşmalar) (Seri No:8)’nin 14.11.2015 tarihli ve 29532 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandığı  belirtilmektedir.

Yazıda, ihracatta tercihli tarife uygulamalarından faydalanmak üzere düzenlenen ve gümrük idarelerince vize edilmesi talep edilen A.TR/EUR.1/EURO-MED/ Dolaşım Belgeleri, İran Menşe İspat Belgesi ve Malezya Menşe İspat Belgesi ile Onaylanmış İhracatçılarca düzenlenen A.TR Dolaşım Belgelerinin 04.01.2016 tarihinden itibaren ihracat beyannamelerinin 44 no’lu “Ek Bilgi/ Sunulan Belgeler” sütununa kaydedilmesi ve bu kapsamda yükümlüler ya da yetkili temsilcilerce Merkezi BİLGE Sisteminin “Yükümlü Tarafından Beyan Edilecek Dökümanlar” alanına belgelere dair bilgilerin girilmesi gerektiği ifade  edilmektedir.

Yazıda devamla, Onaylanmış İhracatçılarca düzenlenen A.TR Dolaşım Belgeleri hariç olmak üzere ibraz edilen belge ile Merkezi BİLGE Sistemine yükümlü tarafından girilecek bilgilerin ilgili gümrük­ memurlarınca karşılaştırılması ertesinde belgeler vize edilecek olup, yükümlü tarafından Sisteme kaydedilmeyen belgelerin vize işlemlerinin gerçekleştirilmeyeceği  vurgulanmaktadır.

Bu kapsamda, Merkezi BİLGE Sistemine veri girişlerinin doğruluğu ve gerçekliğinden yükümlü sorumlu olup, sisteme dair uygulama hakkında http://risk.gtb.gov.tr İnternet sayfasından ayrıntılı bilgi edinilebileceği belirtilmektedir.

İlgili yazı için tıklayınız.


Rusya Federasyonu Vize Uygulanması Kararı

İlgi: Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’nun 21.12.2015 tarih ve 1284 sayılı yazısı.

İlgide kayıtlı yazıda, Rusya Federasyonu’nun, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza vize uygulamaya başlayacağı belirtilmekte olup, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Rusya Federasyonu’na seyahat edecek umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımızın anılan ülkenin diplomatik veya konsolosluk temsilciliklerinden vize almaları gerektiği bildirilmektedir. Bununla birlikte, Rusya Federasyonu’nda geçici ikamet izni veya daimi ikamet izni bulunan Türk vatandaşları, gemi adamı cüzdanı sahibi olan Türk vatandaşları ve resmi pasaport hamili (diplomatik, hususi, hizmet pasaportları) olan Türk vatandaşlarının vizeden muaf olduğu belirtilmektedir.

Yazıda devamla, İstanbul’dan vize başvurusunda bulunacakların, Ergenekon Mah. Cumhuriyet Cad. Engin Apt. No. 175/3 şişli adresindeki vize merkezine başvurmaları tavsiye edilmektedir. Merkezin telefon numaraları ile çalışma saatleri www.vhs-turkey.com web adresinde yer almaktadır..

Konuyla ilgili güncel gelişmelere Dışişleri Bakanlığı web sitesinin (www.mfa.gov.tr) “Duyurular” bölümünde yer verilmektedir.


Rusya ile Ekonomik ve Ticari İlişkiler

İlgi: Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan 17.12.2015 tarihli ve 94997749-724.01.04-145686 sayılı yazı

Malumlarınız olduğu üzere, Rusya ile iş yapan Türk firmalarının, son dönemde karşılaştıkları sorunların doğrudan öğrenilmesi ve çözüm bulunabilmesi amacıyla, Birliğimiz tarafından 27 Kasım 2015 tarihi itibariyle, “Rusya İletişim ve Koordinasyon Masası” kurulmuştur.

Rusya İletişim ve Koordinasyon Masası’na bugüne kadar ulaşan önemli sorun başlıklarından biri de Rusya’ya ihraç edilen ürünlerin Türkiye’ye geri dönmesinden kaynaklı ihracatçılarımızın dış ticaret mevzuatı çerçevesinde yaşadığı sorunlar ve ekstra maliyetlerle karşı karşıya kalmasıdır.

Konuyla ilgili olarak Ekonomi Bakanlığı’ndan alınan ilgide kayıtlı yazıda, 2015/21 sayılı Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatında ve İthalatında Ticari Kalite Denetimi Tebliği kapsamındaki yaş meyve ve sebze, kuru ve kurutulmuş ürünler, bitkisel yemeklik yağlar, baklagiller ve diğer bazı ürün gruplarında, Rusya Federasyonu’n.dan geri gelen ürünlere münhasır olmak üzere:
* Olağan şartlarda geri gelen ürünler için tahsil edilen 200 TL’lik denetim hizmet ücretinin 31.12.2015 tarihine kadar alınmaması,
* Geri gelen meyve ve sebze partilerine ilişkin ülkemiz gümrüklerindeki işlemlerinin en kısa – sürede tamamlanabilmesi için denetim prosedürünün kolaylaştırılarak hızlandırılması,

için gerekli çalışmaların tamamlanarak uygulamaya geçildiği belirtilmektedir.


TÜRKİYE-MALEZYA STA Kapsamında Kullanılacak Menşe Belgeleri

Malumları olduğu üzere, Ülkemiz ile Malezya arasında 17.04.2014 tarihinde imzalanan Türkiye- Malezya Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) onaylanması 20.02.2015 tarihli ve 29273 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Malzeya Hükümeti Arasında Serbest Ticaret Anlaşması’nın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” ile uygun bulunmuştur.

Download File


BALIKESİR’DE İHRACAT YAPAN FİRMALAR Odamıza üye olan Balıkesir’de ihracat yapan firmaların ünvan, adres, telefon ve fax bilgileri ekte sunulmuştur. BALIKESİRLİ İHRACAT YAPAN FİRMALAR


38. YAPI FUARI İSTANBUL 38. Yapı Fuarı İstanbul 21 – 25 Nisan 2015 Tarihleri arasında TÜYAP Yapı ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul’un iş geliştirme platformu kapsamında düzenlediği Konuk Ülke Projesi ile 2015 yılında Kazakistan ağırlandı. Kazakistan’ın inşaat alanında son zamanlar çok hızlı gelişmesiyle, Türk müteahhit firmaları için Kazakistan; Rusya, Türkmenistan, Libya ve Irak’tan sonra en çok iş üstlenilen beşinci büyük pazar konumundadır. Biz de Balıkesir Ticaret Odası olarak üyelerimizin bu gelişen ve günden güne büyüyen ticaret ortamına ortak olmaları içini yapı sektöründen 19 oda üyemiz ile birlikte 25 Nisan 2015 Cumartesi günü 38. Turkeybuild – Yapı Fuarı İstanbul’a katıldık. Yeni iş alanları, farklı fikirler, çeşitli ülkelerden gelen yabancı firmalar, vb. hep birlikte gözlemledik.


ANTREPOYA KONAN EŞYA Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan 26.12.2014 tarihli ve 40216608 / 131.99 sayılı yazı ekte sunulmuştur. Download File


İSTANBUL TİCARET ODASI 2015 FUARLARI İstanbul Ticaret Odası’ndan alınan 175147 sayılı ve 04 / 12 / 2014 tarihli yazıda, Odalarının 2015 yılı ilk yarı yıl programında 1-4 Şubat 2015 tarihlerinde Tahran’da gerçekleştirilecek olan, hazır giyim sektörüne yönelik “Türk Hazır Giyim ve Konfeksiyon Fuarı”nın, 5-8 Mart 2015 tarihlerinde Kazablanka’da gerçekleştirilecek olan, tüm sektörlere yönelik “Fas 1. Türk Ürünleri Fuarı”nın ve 14-17 Mayıs 2015 tarihlerinde Saraybosna’da gerçekleştirilecek olan, Türk girişimcilere Bosna Hersek ile Balkan ülkelerinin profesyonelleriyle buluşma imkanı sağlayacak “Bosna Hersek 6. Türk Ürünleri Fuarı” nın yer aldığı bildirilmektedir. Anılan yazıda, katılım bedellerine tüm ana hizmetlerin dahil olduğu ve katılım bedelinin ile bir firmadan 2 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş – dönüş uçak biletinin %50′sinin devlet desteği kapsamında olduğu belirtilmekte olup fuarlara ilişkin katılım sözleşmeleri ekte yer almaktadır. Download File


 HANNOVER SANAYİ FUARI 2015 İstanbul Ticaret Odası’ndan alınan 158178 sayılı ve 05/11/2014 tarihli yazıda,Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği görev ve yetkiye istinaden 13-17 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan Hannover 2015 Sanayi Fuarı Türkiye Milli Katılım organizasyonunun odalarınca gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Download File