Türkiye Teknoloji Buluşmaları – Balıkesir

Turkcell ana sponsorluğunda TOBB tarafından organize edilen TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları Balıkesir’de gerçekleşti. E-ticaret sistemlerinin, dijital dönüşüm süreçlerinin gündeme alındığı etkinlik, uzmanların sunumlarıyla devam etti. Yaklaşık bin kişinin katıldığı etkinlikte sektöre dair inovatif çözümler ve sorunlar masaya yatırıldı.

Açılış konuşmalarında kürsüye gelen Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, dünyada gelişen ticaret şeklinde iş dünyasının da ayak uydurması gerektiğini söyledi. Ermişler, “Dünyanın gelişen teknolojilerinde sürücüsüz araçlar denenmeye başlandı. Günlük hayatta yer alan teknoloji, eski usul ticaret yapamayacağımız göstermekte. Dünyada değişen ticarete ayak uydurmamız gerekiyor. Türkiye’nin 2023 hedefleri için az zamanda çok işler yapmamız lazım. Sanayi ticaret ve hizmette teknolojinin tüm imkanlarını kullanmamız gerekiyor. Dünyanın yeni ticaret şekline hızla ayak uydurmamız lazım” dedi.

Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ticaretin kurallarının değiştiğini söyledi. Yeni dünyanın ticaret yolunun internet olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Teknolojiyi laf üretmek için değil, iş üretmek için kullanın. Millet teknolojiyi para kazanmak için kullanıyor, biz sosyal medyada birbirimize laf sokmak için kullanıyoruz” dedi. Toplantıda “Kimde internet ve akıllı cep telefonu var?” sorusuna salonun tamamı el kaldırırken, “internet üzerinden ticaret yapan var mı?” sorusuna ise sınırlı sayıda ‘evet’ cevabının çıkması dikkat çekti.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıkoğlu dünyada ticaretin kurallarının değiştiğini belirterek, KOBİ’leri internet üzerinden ticaret yapmaya ve teknolojiyi sonuna kadar kullanmaya çağırdı. TOBB Başkanı “Teknolojiyi laf üretmek için değil, iş üretmek için kullanalım” tavsiyesinde bulundu.

Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın üçüncüsü dün Balıkesir’de yapıldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu açılış konuşmasında KOBİ’lere teknolojinin gereğini ve dünyada ticaretin yeni kurallarını anlattı. Teknolojinin sadece laf üretmek için kullanılmasını eleştiren Hisarcıklıoğlu’nun “Şu salonda internet kullanan, akıllı telefonu olan kaç kişi var, el kaldırsın? Sorusuna tüm salon el kaldırırken, “İnternet üzerinden mal satan, ihracat yapan kaç kişi var?” sorusuna ise çok sınırlı sayıda el kaldırılması dikkat çekti. Hisarcıklıoğlu bunun üzerine “İşte mesele bu. İnternet bağlantısında, akıllı telefon kullanımında en gelişmiş ülkelerinden daha iyiyiz. Nüfusun yüzde 90’ı mobil bağlantıya sahip. Peki ne yapıyoruz internetle? Facebook kullanıcı sayısında 6’ncıyız. Instagram kullanıcı sayısında 4’üncüyüz. Ama iş yapmaya gelince biz çok geriden geliyoruz. Gelişmiş ülkelerde ticaretin %10’u online yapılıyor. Bizde ise toplam perakende ticaretin sadece yüzde 2’si elektronik mecradan yapılıyor. İhracat çok daha düşük. Yani millet teknolojiyi para kazanmak için kullanıyor, biz sosyal medyada birbirimize laf sokmak için kullanıyoruz” dedi.

-Eskiden ipekyolu ve baharat yolu vardı, şimdi ‘internet yolu’ var

“Ticarette yeni bir devrim oluyor. Bunun adı elektronik ticaret devrimi” diyen Hisarcıklıoğlu, bu ticaretteki devrimin ıskalanması halinde 200 yılı daha kaybedileceğini vurguladı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, eskiden ticaret yolunun üzerindeki ülkelerin, insanların zengin olduğunu hatırlatırken, “Tarihi ipek yolu vardı, baharat yolu vardı biliyorsunuz. Bu devrin ticaret yolu ise internet. Yani artık ticaret yolu her evin, işyerinin içinden geçiyor. Balıkesir’in bir ilçesinde ürettiğin ürünü, Avustralya’nın en ücra köşesine bir tuşla satabiliyorsun.
Artık şikayet dönemi bitti. Bu devrimde dünyanın en ilerisinde olmamız lazım” diye konuştu.

-En hızlı büyüyenler teknolojiyi kullanan şirketler

2 ay kadar önce Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketini açıkladıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, hepsinin ortak özelliğinin işlerinde teknolojiyi sonuna kadar kullanmaları olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Bakın sadece elektronik ticareti kullanıyor demiyorum.
Bu şirketler teknolojiyi her alanda kullanıyor. Tedarikte kullanıyor, üretimde kullanıyor, satışta kullanıyor, ürün takibinde kullanıyor. Sizde büyümek istiyorsanız teknolojiyi kullanmalısınız” dedi.

-Dünyadan en çarpıcı örnekler

Dünyada iş yapma biçiminin artık değiştiğini anlatan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Eskiden başkası ne yapıyorsa sen de onu yap dönemi vardı. Ben Kayseri’den biliyorum. Adamın arabası Mercedes’se, bağda evi varsa o ne iş yapıyorsa herkes onu yapardı. Şimdi tam tersi. İşi farklı yapan kazanıyor. Farklılaşmanın en iyi yolu da teknolojiyi kullanmak. Hepimizin en bildiği örnek: Alibaba. Ne iş yapıyor? Perakendecilik. Dünyanın en eski mesleği. Ama işi bambaşka bir yöntemle yaptı. Şimdi ama dünyanın en büyük perakende mağazası oldu.
Değeri Wallmart’ı geçti. Wallmart’ın kaç mağazası var. 11 bin 700. Alibaba’nın kaç mağazası var? Sıfır. Tek bir mağazası stoku yok. Tek sermayesi teknoloji”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Balıkesir programı kapsamında Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u makamlarında ayrı ayrı ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu’na Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ile Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler de eşlik etti.

ttb2 ttb1 ttb5 ttb6 ttb4 ttb7 ttb8

Haberi Paylas