TİCARİ BİLGİ KAYNAKLARI

Ülkeler sekmesinde bilgi kaynağı sunulmayan ülkeler için aşağıda sunulan uluslararası veri tabanları/bilgi kaynaklarını kullanabilirsiniz.

CBI MARKET INFORMATION DATABASE

Adres: WTC-Beursbuilding Beursplein 37 3011 AA HOLLANDA

Tel: +31 (0)10 201 3434 Faks: 31 (0)10 411 4081

E-posta: cbi@cbi.eu

Web Sitesi: www.cbi.eu/marketinfo

Açıklama: Merkezi Hollanda’da bulunan “Gelişmekte Olan Ülkelerden Hollanda’ya İhracatı Geliştirme Merkezi” tarafından 3.000 civarındaki pazar araştırmasının sistematik olarak dizinlendiği veri tabanıdır. İngilizce hazırlanmış olup ücretli abone olunmaktadır.

Sağlanan Bilgi Türleri: Sektörel Pazar Bilgileri, Sektörel Yayın / Makale

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ İSTATİSTİK VERİ TABANI 

DTÖ üyesi ülkelerin, gözlemcilerin ve seçilmiş bazı ülkelerin ticaret, hizmet ve tarife profilleri listelenmektedir. Yıllar itibariyle ülkelerin ticaret istatistiklerine ulaşılabilmektedir. Herhangi bir abonelik gerektirmemektedir.

Adres: http://stat.wto.org/Home/WSDBHome.aspx

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ DOCSONLINE VERİ TABANI 

Dünya Ticaret Örgütü’nün tüm resmi belgelerine ulaşılabilecek bir veri tabanı olan Docsonline’da hem 1986–1994 arasındaki özellikle Uruguay Görüşmeleri’nin bir kısım belgelerine hem de 1995 yılından bu yana DTÖ’nün tüm resmi yazı ve anlaşmalarına ulaşmak mümkündür. Günlük olarak güncellenen veri tabanında 3 resmi dilde 100.000’nin üzerinde belge mevcuttur. Veri tabanına erişim için bireysel veya firma bazında üye olunabilir.

Adres: http://docsonline.wto.org/

DTÖ TİCARETİ İZLEME VERİ TABANI (TRADE MONITORING DATABASE)

Web Sitesi: tmdb.wto.org

Açıklama: DTÖ Ticareti İzleme Veri tabanı, DTÖ üyeleri tarafından uygulanan ticaret önlemleri hakkında bilgi sağlamaktadır. Veri tabanındaki bilgiler DTÖ Sekretaryası tarafından düzenli olarak hazırlanan Ticareti İzleme Raporlarından alınmakta ve ticaret önlemini uygulayıcı ülke, önlemden etkilenen ülke, önlem türü ve etkilenen ürün bazında listelenebilmektedir. Oluşturulan verilerin doğrulanması üzere ilgili ülkeye başvurulmaktadır ve henüz doğrulanmayan bilgiler ayrıca belirtilmektedir.

BM COMTRADE VERİ TABANI 

Ülkelerin yıllık bazda, Armonize Sistem’e (HS), Standart Uluslararası Ticaret Sınıflaması’na (SITC) ve Standart Uluslararası Ticaret Sınıflamasına Dayalı Geniş Ekonomik Gruplara Göre Sınıflama’ya (BEC) göre ikili ticari ilişkilerine ulaşılabilmektedir. Veri tabanı kullanımı üyelik gerektirmemektedir.

Adres: http://comtrade.un.org/

OECD İSTATİSTİK VERİ TABANI 

OECD ülkelerinin ve OECD dışındaki bazı büyük ülkelerin birçok alanda verileri elde edilebilmektedir. Örneğin, söz konusu ülkelerin çeyreklik olarak GSYH büyüme hızlarına, aylık ve yıllık olmak üzere ticaret rakamlarına ulaşılabilmektedir. Veri tabanı kullanımı üyelik gerektirmemektedir.

Adres: http://stats.oecd.org/index.aspx

ECONOMIST INTELLIGENCE UNIT (EIU) ÜLKE RAPORLARI 

Dünya ülkelerinin tamamı hakkında temel ekonomik göstergeler gibi kısa bilgilerin yanı sıra, ülkelerin genel ekonomik ve dış ticarete ilişkin durumlarını, dünyadaki yeni eğilim ve gelişmeler ile sosyal ve yapısal değişimlere ilişkin bilgileri içeren veri tabanıdır. Tüm kaynaklara ulaşmak için bireysel abone olunmalıdır. Ancak veri tabanı kapsamındaki “global economic outlook” bölümüne ücretsiz üye olunabilmektedir.

Adres: http://db.eiu.com

DÜNYA BANKASI VERİ TABANI 

Dünya Bankası’nın “Veri ve Araştırma” isimli sayfasında, yüksek kaliteli ulusal ve uluslararası istatistikler ile küresel istatistiksel programlar yer almaktadır. Veri tabanı aracılığı ile ülkelere ve bölgelere göre ekonomik, sosyal göstergelerin yer aldığı ülke profillerine ulaşılabilmektedir. Bununla beraber, Dünya Bankası’nın ana araştırma birimlerinin hazırladığı ülkeler arası, sektörler arası, konulara göre ayrılmış araştırmalara ulaşım mümkündür. Veri tabanında ayrıca, dünya ekonomisindeki küresel trendlerle ilgili bilgi, analiz ve tavsiyelerin yer aldığı beklentiler bölümü de mevcuttur.

Adres: http://econ.worldbank.org

WORLD TRADE ATLAS (Global Trade Atlas) VERİ TABANI 

Dünya ticaretinin neredeyse %100’ünü temsil eden 70’de fazla ülkenin ayrıntılı dış ticaret istatistiklerine erişilebilen veri tabanında ithalat, ihracat ve ödemeler dengesi hakkında güncel bilgilere ulaşılabilmektedir. Ürün ve ülkeler bazında taramaya göre düzenlenmiş olan söz konusu veri tabanında bazı ülkelerin eyalet ve gümrük kapısı (liman vb.) bazında da bilgilerine erişme olanağı bulunmaktadır. Veri tabanına erişim için bireysel veya firma bazında abone olunmalıdır.

Adres: http://www.gtis.com/gta

EUROMONITOR VERİ TABANI 

Pazar araştırmasının küresel ölçekte yapılması amacıyla oluşturulan veri tabanından istatistikler, pazar araştırmaları, şirketler ve ilgili kaynaklara ulaşılmaktadır. Ana sayfanın sol alt köşesindeki “new users register here” butonunu tıklayarak bütün araştırmacıların kendi kullanıcı kodu ve şifrelerini oluşturabilmelerine olanak sağlanmıştır.

Adres: http://www.portal.euromonitor.com

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ APPLIED DUTIES AND TRADE/BOUND DUTIES AND COMMITMENTS (IDB/CTS) VERİ TABANI 

Dünya Ticaret Örgütü’nün Ekonomik Araştırmalar ve İstatistik Bölümü tarafından geliştirilmiş olan bir veri tabanıdır. Uygulanan tarife oranları ile bağlı tarife oranlarına ilişkin verilere ulaşılmaktadır. Siteye erişim özel kullanıcı adı ve şifre ile mümkündür.

Adres: http://iaf.wto.org/

E-MARKET SERVICES

Adres: Innovation Norway Box 448, Sentrum NO-0104 NORVEÇ

Tel: 47-22002500 Faks: 47-22002501

E-posta: viggo.smestad@emarketservices.com

Web Sitesi: www.emarketservices.com

Açıklama: 700den fazla sektörel e-pazaryeri adresinin bulunduğu rehbere, e-pazaryeri olan firmalarla ilgili bilgilere, e-iş ile ilgili temel bilgilere, e-pazaryerleri hakkında raporlara ve e-pazaryerleri ile ilgili bilgilere erişim imkanı sunan bir portaldır.

Sağlanan Bilgi Türleri: Elektronik Ticaret Bilgisi, E-Ticaret Siteleri

EXPORT HELPDESK

Web Sitesi: exporthelp.europa.eu/thdapp/index_en.html

Açıklama: Gelişmekte olan ülkelerin Avrupa Birliği pazarına girmelerini kolaylaştırmak için geliştirilen bir veri tabanıdır. Vergilendirme, ithalat tarifeleri, ticaret anlaşmaları ve istatistikler konularında ihracatçılara bilgi desteği sağlamaktadır.

Sağlanan Bilgi Türleri: İthalat Mevzuatı, Dış Ticaret İstatistikleri, Pazar Rapor/İstatistik Kaynakları

FITA (THE FEDERATION OF INTERNATIONAL TRADE ASSOCIATIONS )

Adres: 11654 Plaza America Drive, 120 Reston, VA 20190 A.B.D.

Tel: +1-718-871-0369

E-posta:info@fita.org

Web Sitesi: www.fita.org

Açıklama: kuruluş yılı:1984, üye sayısı:450,000, hizmet verdiği ülke/bölge: tüm dünya, dil seçenekleri: İngilizce

Sağlanan Bilgi Türleri: Ülke Bilgisi, Genel Fuar ve Sergi Bilgileri, Elektronik Ticaret Bilgisi, E-Ticaret Siteleri

INVESTMENT MAP (ITC)

Adres: International Trade Centre UNCTAD/WTO Palais des Nations CH-1211 CH-1211 Geneva 10 İSVİÇRE

Tel: +41 (0)22 730 02 34 Faks: +41 (0)22 730 05 77

E-posta: marketanalysis@intracen.org

Web Sitesi: www.investmentmap.org

Açıklama: Doğrudan yabancı yatırım, uluslararası ticaret, gümrük tarife bilgileri ve çokuluslu firmaların etkinlikleri hakkındaki istatistikleri bir araya getirmektedir.

Sağlanan Bilgi Türleri: Dış Ticaret İstatistikleri, Gümrük Bilgileri

MARKET ACCESS DATABASE

Web Sitesi: madb.europa.eu/madb/indexPubli.htm

Sağlanan Bilgi Türleri: İthalat Mevzuatı, İhracat Mevzuatı, Dış Ticaret İstatistikleri, Üretim İstatistikleri, Yatırım Mevzuatı, Gümrük Bilgileri, Pazar Rapor/İstatistik Kaynakları

EUROSTAT 

AB’nin resmi istatistik kurumu olan Eurostat’ın internet sitesinden AB’nin tüm ekonomik ve sosyal göstergelerine ilişkin istatistiklere ulaşılabilir. Sitenin içinde yer alan dış ticaret veri tabanından ise gümrük tarife kodu ve ülkeler bazında zaman serilerine erişim mümkün bulunmaktadır.

Adres: http://www.ec.europa.eu/eurostat

AB PAZARA GİRİŞ VERİ TABANI (MARKET ACCESS DATABASE) 

AB’nin Pazara Giriş Stratejisi çerçevesinde kurulan Pazara Giriş Veri Tabanı Avrupalı ihracatçıların hedef pazarlarına ilişkin bilgilere daha kolay ulaşma imkânı sağlaması amacıyla kurulmuştur. Bu bağlamda, söz konusu veri tabanını içeriğinde AB üyesi ülkelere yönelik tüm ticari engellerin sektörel sınıflandırılması, üçüncü ülkelerdeki ithalat muameleleri, üçüncü ülkelerin gümrük vergileri ile AB’nin dış ticaret istatistiklerine ayrıntılı bir şekilde ulaşmak mümkündür. AB’nin Pazara Giriş Veri Tabanı tüm üye ve aday ülkelere ücretsiz hizmet vermektedir.

Adres: http://madb.europa.eu

MARKET ACCESS MAP (ITC)

Adres: International Trade Centre UNCTAD/WTO Palais des Nations CH-1211 CH-1211 Geneva 10 İSVİÇRE

Tel: 41 (0)22 730 02 34 Faks: +41 (0)22 730 05 77

E-posta: marketanalysis@intracen.org

Web Sitesi: www.macmap.org

Açıklama: 239 ülke ve bölgeden ürün ithal eden 191 ülkede uygulanan gümrük tarifeleri (ithalat vergileri) ve diğer önlemleri kapsamaktadır.

Sağlanan Bilgi Türleri: İthalat Mevzuatı, Gümrük Bilgileri

STANDARDS MAP (ITC)

Adres: International Trade Centre UNCTAD/WTO Palais des Nations CH-1211 CH-1211 Geneva 10 İSVİÇRE

Tel: 41 (0)22 730 02 34 Faks: +41 (0)22 730 05 77

E-posta: marketanalysis@intracen.org

Web Sitesi: www.standardsmap.org

Açıklama: 80 sektörde ürün ve hizmetleri sertifikalandıran 70’den fazla gönüllü standartlar kuruluşundan derlenen bilgilerin analiz edilip karşılaştırılmasını sağlamaktadır.

Sağlanan Bilgi Türleri: Kalite ve Standartlar

THE WORLD FACTBOOK

Adres: CIA (Central Intelligence Agency) Office of Public Affairs Washington, D.C. 20505 A.B.D.

Tel: (703) 482-0623 Faks: (703) 482-1739

Web Sitesi: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/index.html

Açıklama: Dünya çapında 267 ülkenin tarihi, toplumu ve ekonomisi hakkında veri sağlayan ve haftalık olarak güncellenen bir kaynaktır.

Sağlanan Bilgi Türleri: Ülke Bilgisi, Dış Ticaret İstatistikleri, Bankacılık, Sigorta ve Finans Bilgileri

TRADE COMPETITIVENESS MAP (ITC)

Adres: International Trade Centre UNCTAD/WTO Palais des Nations CH-1211 CH-1211 Geneva 10 İSVİÇRE

Tel: +41 (0)22 730 02 34 Faks: +41 (0)22 730 05 77

E-posta: marketanalysis@intracen.org

Web Sitesi: www.intracen.org/ByCountry.aspx

Açıklama: 240 ülke ve bölge pazarını inceleyen profiller sunmaktadır. Her profil, ilgili ülke hakkında Ticari Performans Endeksi, Ulusal İhracatçı Performansı ve Ulusal İthalat Profili ve Ticari Verilerdeki Ticari İstatistiklerin ve Teknik Notların Tutarlılığı başlıkları altında bilgiler sunmaktadır.

Sağlanan Bilgi Türleri: Ülke Bilgisi, Dış Ticaret İstatistikleri

TRADE MAP (ITC)

Adres: International Trade Centre UNCTAD/WTO Palais des Nations, CH-1211 CH-1211 Geneva 10 İSVİÇRE

Tel: +41 (0)22 730 02 34 Faks: +41 (0)22 730 05 77

E-posta: marketanalysis@intracen.org

Web Sitesi: www.trademap.org/

Açıklama: 5.300 ürün kapsamında 180 ülke istatistiğine erişilen bilgi kanalından, ithalat-ihracat bilgileri temelinde ülke, ürün ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi öğrenilebilmektedir. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca hazırlanmıştır. Ücretsiz üyelikle kullanılabilmektedir.

Sağlanan Bilgi Türleri: Dış Ticaret İstatistikleri

DİĞER FAYDALI SİTELER 
Birleşmiş Milletler Bünyesindeki Uluslar Arası  Ticaret  Merkezi (ITC):
http://www.macmap.org/

Dünya Gümrük Örgütü:
http://www.wcoomd.org
Amerika Birleşik Devletleri
http://trade.gov/mac/
http://www.usa.gov/statistics
http://www.usitc.gov
http://www.uspto.gov/main/trademarks.htm
http://www.naw.org
http://tcc.export.gov/Country_Market_Research/index.asp
http://www.census.gov/foreign-trade/www/
http://www.ita.doc.gov/td/auto/links/AUTOREG&STANDARDS.htm
Avrupa Birliği 
http://madb.europa.eu/madb/indexPubli.htm
http://exporthelp.europa.eu/thdapp/index.htm/
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/newxtweb/
http://ec.europa.eu/trade/issues/sectoral/mk_access/cs101106d_en.htm
Hindistan
http://dgft.delhi.nic.in/
Kanada
http://www.international.gc.ca
Japonya
http://www.jetro.go.jp/

Diğer
http://natlaw.com/interam/
http://www.oecd.org/
http://www.iie.com/
http://stats.unctad.org/FDI/
http://iaf.wto.org
http://faostat.fao.org/default.aspx